Tuje w ogrodzie, czyli jak prawidłowo je pielęgnować

Tuje w ogrodzie, czyli jak prawidłowo je pielęgnować?

Zarówno wiosną, latem, jesienią, jak i zimą odpowiednia pielęgnacja roślin, krzewów i drzew w ogrodzie jest bardzo ważna. Polega ona nie tylko na ich nawadnianiu, ale i również nawożeniu oraz wielu innych czynnościach. Tuje to dość wymagające rośliny, dlatego po ich zasadzeniu trzeba o nie szczególnie dbać, aby mogły rosnąć i pięknie wyglądać.

Wbrew pozorom trzeba je podlewać nie tylko latem, ale i również zimą, gdyż ich wody gruntowe zamarzają. Jest to bardzo ważne, dlatego warto o tym pamiętać. Niewłaściwa ilość wody, może doprowadzić do brązowienia tui, a nawet powstania wielu groźnych chorób. Kolejną bardzo istotną kwestią jest nawożenie, które trzeba wykonywać kilka razy w roku. Tuje, należy dobrze przygotować na jesień, zimę, lato i wiosnę, dlatego warto stosować odpowiednie preparaty, które są do tego przeznaczone.

Sadząc tuje w swoim ogrodzie, trzeba się o nich dowiedzieć czegoś więcej. Nigdy nie należy pozostawiać ich samym sobie, ponieważ efekty tego mogą być naprawdę nieprzyjemne. O tuje trzeba tak samo dbać, jak o inne rośliny, aby były zdrowe i mogły się rozwijać. Odpowiednia pielęgnacja jest tutaj bardzo ważna, dlatego nie można o niej zapominać.

Tuje w ogrodzie, czyli jak prawidłowo je pielęgnować
Tuje w ogrodzie, czyli jak prawidłowo je pielęgnować

Podlewanie, przycinanie i nawożenie

Pewnie wiele osób o tym nie wie, ale tui nie można podlewać zbyt często. Najlepiej robić to tylko dwa razy w tygodniu, ale obficie, aby zapewnić im odpowiednią ilość wody. Jest to szczególnie ważne latem, jak i zimą, dlatego warto o tym pamiętać. Pielęgnacja tui nie jest, aż tak bardzo skomplikowana, niemniej jednak wymaga pewnej wiedzy. Kolejną kwestią jest przycinanie roślin, które należy wykonywać trzy razy w roku. Pierwsze podcinanie, trzeba wykonać w połowie marca, drugie końcem czerwca, a trzecie w sierpniu.

Jeśli, jednak chodzi o nawożenie tui w ogrodzie to należy robić to regularnie, czyli dwa lub trzy razy w sezonie. Odpowiednia pielęgnacja roślin pozwoli im na prawidłowy rozwój, a co najważniejsze zapobiegnie wielu chorobom, które nie zawsze łatwo wyleczyć. Podlewanie, przycinanie i nawożenie to czynności, które sprzyjają roślinom tak, więc trzeba je stale wykonywać.

Brązowienie tui – przyczyny i zapobieganie

Nie da się ukryć, że brązowienie tui stanowi ogromny problem. Roślina zmienia swój kolor, stając się mniej atrakcyjna. Najczęstszą tego przyczyną jest oczywiście niedobór wody, który jest spowodowany przede wszystkim zimą. Jak już wcześniej wspomniano, tuje potrzebują wody nie tylko latem, ale i również zimą, ponieważ w tym czasie nie są w stanie pobrać jej z gruntu.

Przyczyną brązowienia tui może być również mocz zwierząt, który bardzo im szkodzi oraz złe nawożenie. Czasem rośliny także chorują, dlatego ich wygląd znacznie się zmienia. Aby zapobiec ich brązowieniu, należy je regularnie i obficie podlewać, odpowiednio nawozić, a także stosować specjalne preparaty. Warto tutaj podkreślić to, że tuje to rośliny, o które trzeba szczególnie dbać, aby stały się przepiękną ozdobą każdego ogrodu.

Poleć nas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *